Muzaffer Tayyip Uslu

Muzaffer Tayyip Uslu Kimdir

Edebiyat dünyasının en önemli isimlerinden olan Muzaffer Tayip Uslu,1922 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Zonguldak’ta ki lise eğitimi yıllarında usta isim Behçet Necatigil’in öğrencisi olan şair, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde gördüğü öğrenimini hastalığı yoksulluğu sebebi ile bırakarak çalışmak zorunda kalmıştır.

Dönemin en iyi şairi olarak tarihe geçen Muzaffer Tayip, yaşamı boyunca duyduğu acı ve üzüntülere rağmen hayatın güzelliklerini yansıtmıştır hep şiirlerinde. ‘Şimdilik’ ve ‘Muzaffer Tayyip’ adlı şiir kitapları yayınlanmıştır.1946 yılında verem hastalığı nedeni ile vefat eden şairin ‘Muzaffer Tayip’ kitabı ölümünden sonra Necati Cumalı tarafından şiirleri ve yazıları toplanarak kitap haline getirilmiştir.

2013 yılında viyona giren Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği Kelebeğin Rüyası filmi, Muzaffer Tayip Uslu ve genç yaşta hayatını kaybeden arkadaşı Rüştü Onur’un hayatını beyazperdeye taşımıştır.

Muzaffer Tayyip Uslu Romanları & Kitapları & Eserleri:

Şimdilik (1945)
Muzaffer Tayip(1956)


8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Muzaffer Tayyip Uslu Kitapları

Şimdilik Şimdilik

Bir anda Türk edebiyat dünyasının en tanınan şairlerinden biri haline gelen Muzaffer Tayyip Uslu’nun tek şiir kitabı olan Şimdilik okunması gereken kitaplar listesinin en başında yer alıyor.

Puan: 8.1 | Yorum: 6

Muzaffer Tayyip Uslu ile ilgili yorumlar

yılmaz erdoğan olmasa kimse tanımayacaktı mükemmel bir şair

14-02-2017 18:37

sonunda şimdilik kitabını okudum çok beğendim diğer kitaplarını da alacağım geç de olsa böyle değerli bir şairi tanımak güzel

07-06-2019 17:38

şiirleri çok güzel keşke ömrü daha uzun olsaydı da daha fazla yazsaydı hayat hikayesini duyunca çok üzüldüm

01-06-2022 14:41

şiirleri çok güzelmiş

03-02-2024 17:17