Mehmet Rauf

Mehmet Rauf Kimdir

12 Ağustos 1875 tarihinde doğan Türk edebiyatının saygın yazarlarında olan Mehmet Rauf küçük yaşta edebiyat ile ilgilenmeye başlamış ve özellikle Halit Ziya ve Paul Bourget’in eserlerinden oldukça etkilenmiştir. 23 Aralık 1931 tarihinde hayata gözlerini yuman ünlü isim geride bir çok eser bırakmıştır.

Servetifünun yazarlarından olan Mehmet Rauf yazarlığa başladığı dönemde küçük hikâyeler, mensur şiirler ve makaleler yazdı. Düşmüş adlı ilk hikâyesi Halit Ziya Uşaklıgil’in İzmir’de çıkardığı hizmet gazetesinde yayımlandı. Sonra Servetifünun dergisinin yazarları arasına katıldı. Edebiyatımızda ilk psikolojik roman olarak kabul edilen “Eylül” romanı ile büyük ilgi uyandırdı. Eserlerinde genellikle romantik duyguları işledi.

Mehmet Rauf Romanları / Kitapları / Eserleri:

Eylül, Karanfil ve Yasemin, Genç Kız Kalbi, Böğürtlen, Son Yıldız, Tuba, Halas, Ceriha, Kan Damlası, Define, Bir Zambak Hikayesi, Darendem, Bir Aşkın Tarihi, İhtizar, Son Emel, Aşk Kadını, Eski Aşk Geceleri, Gözlerin Aşkı, Aşikane, Siyah inci, Hanımlar Arasında, Pervaneler Gibi, Kadın İsterse, Siyah İnciler, Kazım, Sonbahar


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mehmet Rauf Kitapları

Son Yıldız Son Yıldız

Yazarımız Mehmet Rauf bir felç geçirmesi sonucunda sağ kolu tutmaz hale geliyor ve bu yüzden romanın büyük bölümünü eşine dikte ederek yazdırmıştır.

Puan: 9.5 | Yorum: 14

Karanfil ve Yasemin Karanfil ve Yasemin

Mehmet Rauf sevdiğim Servet-i Fünun yazarlarındandır. O dönemin çalkantılı hayatı, sosyetik partileri, modernleşmeyle başlayan Fransız özentiliği ve elbette olmazsa olmaz yasak aşklarıyla tam bir roman dönemi.

Puan: 7.9 | Yorum: 0

Eylül Eylül

Türk edebiyatının saygın kalemlerinden Mehmet Rauf’un en çok beğenilen eserlerinden bir tanesi olan Eylül romanı ilk olarak 1900 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayınlanmıştır.

Puan: 7.3 | Yorum: 63

Mehmet Rauf ile ilgili yorumlar

kitapları çok güzel çoğunu okudum herkese tavsiye ederim

21-11-2016 20:39

eylül romanını mutlaka okuyun mükemmel bir kitap

19-02-2017 20:19

eylül, siyah inciler ve bir zambak hikayesi en sevdiğim kitapları

07-12-2018 17:50

eserlerini çok seviyorum çoğu kitabını okudum son emel ve son yıldız kitapları favori kitaplarından eylül romanı da çok güzel genel olarak tavsiye ettiğim bir yazar

09-10-2019 15:42

kadın isterse özetini bulamıyorum kitapta satılmıyor çaresiz kaldım lütfen yardım edin

30-03-2023 21:21