Mehmet Rauf

Mehmet Rauf Kimdir

12 Ağustos 1875 tarihinde doğan Türk edebiyatının saygın yazarlarında olan Mehmet Rauf küçük yaşta edebiyat ile ilgilenmeye başlamış ve özellikle Halit Ziya ve Paul Bourget’in eserlerinden oldukça etkilenmiştir. 23 Aralık 1931 tarihinde hayata gözlerini yuman ünlü isim geride bir çok eser bırakmıştır.

Servetifünun yazarlarından olan Mehmet Rauf yazarlığa başladığı dönemde küçük hikâyeler, mensur şiirler ve makaleler yazdı. Düşmüş adlı ilk hikâyesi Halit Ziya Uşaklıgil’in İzmir’de çıkardığı hizmet gazetesinde yayımlandı. Sonra Servetifünun dergisinin yazarları arasına katıldı. Edebiyatımızda ilk psikolojik roman olarak kabul edilen “Eylül” romanı ile büyük ilgi uyandırdı. Eserlerinde genellikle romantik duyguları işledi.

Mehmet Rauf Romanları / Kitapları / Eserleri:

Eylül, Karanfil ve Yasemin, Genç Kız Kalbi, Böğürtlen, Son Yıldız, Tuba, Halas, Ceriha, Kan Damlası, Define, Bir Zambak Hikayesi, Darendem, Bir Aşkın Tarihi, İhtizar, Son Emel, Aşk Kadını, Eski Aşk Geceleri, Gözlerin Aşkı, Aşikane, Siyah inci, Hanımlar Arasında, Pervaneler Gibi, Kadın İsterse, Siyah İnciler, Kazım, Sonbahar

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazMehmet Rauf Kitapları

Eylül

Eylül

Türk edebiyatının saygın kalemlerinden Mehmet Rauf’un en çok beğenilen eserlerinden bir tanesi olan Eylül romanı ilk olarak 1900 yılında Servet-i Fünun dergisinde yayınlanmıştır.

Puan: 5.9 | Oy: 1261 | Yorum: 59

Mehmet Rauf ile ilgili yorumlar

Mehmet Rauf Yorum kitapları çok güzel çoğunu okudum herkese tavsiye ederim

21-11-2016 20:39 !!

Mehmet Rauf Yorum eylül romanını mutlaka okuyun mükemmel bir kitap

19-02-2017 20:19 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.