Ahmet Şık

Ahmet Şık Kimdir

Türk gazeteci Ahmet Şık, 1970 yılında Adana’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde gördüğü eğitimi ile mesleğine birinci sınıfta iken Milliyet Gazetesi’nde stajyer muhabiri olarak başlamıştır. Daha sonra Cumhuriyet, Evrensel, Yeni Yüzyıl gazetelerinde, Nokta Dergisi’nde ve Reuters haber Ajansı’nda muhabir olarak görevlerde bulunmuştur.

Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi olan Ahmet Şık, birçok dergi ve gazetelerde meslek etiği ve gazetecilik konularına değinen yazılarını yayınlamıştır. Radikal Gazetesi’ndeki görevi sırasında iş arkadaşı Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte kaleme aldıkları Ergenekon’u Anlama Kılavuzu Ergenekon’da Kim Kimdir? Gibi çeşitli eserleri yüzünden Ergenekon’un Gizliliğini ifşa ettiği gerekçesiyle hapsine karar verilmiş ve bu davadan tutuksuz yargılanmıştır. Fakat bu dava soruşturması sırasında evinde yapılan aramalar sonucunda tutuklanarak cezaevinde bir yıl süreyle yatmıştır.

Gazetecilik hayatında birçok ödüle layık görülen Ahmet Şık, Nokta Dergisi’nde yaptığı ‘İki tür gazeteci vardır: TSK karşıtları, TSK yandaşları’ adlı haberiyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Ahmet Şık Romanları & Kitapları & Eserleri:

Ergenekon'da Kim Kimdir?
Kontrgerilla ve Ergenekon'u Anlama Kılavuzu
000 KİTAP - Dokunan Yanar
Pusu Devletin Yeni Sahipleri
Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda


7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ahmet Şık Kitapları

Pusu Devletin Yeni Sahipleri Pusu Devletin Yeni Sahipleri

Pusu Devletin Yeni Sahipleri kitabı bir anlamda ilk kitabın devamı niteliğinde. Yeni kitabında ilk kitabı nasıl ve neden yazdığını anlatan yazar, aynı zamanda Türkiye'nin gündemini meşgul eden konulara dair bilinmeyenleri anlatıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 2

000 Kitap Dokunan Yanar 000 Kitap Dokunan Yanar

Son zamanlar adından oldukça söz ettiren gazeteci yazar Ahmet Şık'ın yazdığı 000 Kitap Dokunan Yanar kendisi gibi oldukça tartışılacak bir kitap.

Puan: 7.1 | Yorum: 5

Ahmet Şık ile ilgili yorumlar

adamı gene hapise atmışlar kitapları çok bilgilendirici ve düşündürücü

04-02-2017 22:06

tam bir gazeteci o yüzden hapisten çıkamıyor

11-06-2017 22:22