Divan

Oskar Pfister Ödüllü dünyaca ünlü psikoloji yazarı Irvin D. Yalom’dan psikoloji meraklılarına muhteşem bir roman daha: Divan! Daha önce Nitzsche Ağladığında eseri ile ses getiren yazar, Divan ile okurlarını psikanaliz yapmaya davet ediyor. Bu romanı okurken kalem kağıtları hazır bulundurun! Sürükleyici kurgu sizi alıp götürürken, psikanalizle ilgili enfes detayları kaydetmek isteyeceksiniz.

Boston Üniversitesi’nde psikiyatri eğitimi almasının ardından psikoterapi çalışmaları üzerine yoğunlaşan Irvin D. Yalom, bugün “dünyanın sevdiği terapist” olarak nitelendiriliyor. Etkilendiği yazarlar arasında Tolstoy, Dostoyevski, Sartre ve Kafka’yı sayan Yalom, okurlarına edebiyat ve bilimi iç içe sunuyor.

Divan Hem Edebiyata Hem Bilgiye Doyuruyor

Divan’da psikoloji, psikoterapi ve psikanalizin yanı sıra meslek etiğinin sorgulanması ön plana çıkıyor. Romanda psikiyatrik farmakoloji alanında çalışan genç ve tecrübesiz Ernest’in, ünlü ve başarılı bir psikoterapisti soruşturmakla görevlendirilmesi konu ediliyor. Soruşturmanın sebebi olarak ise terapistin danışanı ile meslek etiğine uygun olmayan, mahrem bir ilişki yaşadığı iddiası gösteriliyor.

Terapistin savunması, Ernest’i derinden etkilerken okuyucuyu ise meslek etikleri ve terapi teknikleri üzerine düşünmeye sevk ediyor. Kitap yalnızca karakterlerle sınırlı kalmayıp, genel anlamda psikoterapiyle ilgili yaklaşımlara da dikkat çekiyor.

Bu Kez Terapi Koltuğuna Doktorlar da Oturuyor

Divan, adını terapi koltuğundan alıyor. Yalom, bu defa koltuğa danışanların yanı sıra terapistleri de oturtuyor. En gizli sırların ve en derin duyguların aktarıldığı terapistlerin seanslar sırasında neler hissettiğine değiniyor. Bununla birlikte danışanların terapistler karşısında ne kadar açık ve dürüst olduğunu da sorguluyor.

Danışan psikolojisi, terapist psikolojisi ve terapi tekniklerini bilimsel gerçekliklerle kurguya ekleyen yazar, okuyucuyu da kendisiyle birlikte sorgulamaya davet ediyor. Bununla birlikte karakterler üzerinden ego, kibir, hırs, tutuculuk, dürüstlük ve cinsellik gibi pek çok insani dürtüyü de ele alıyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Irvin D. Yalom’un etkileyici psikanalitik yaklaşımlarıyla kaleme aldığı Divan için okuyucuların çoğu aynı fikirde: “Kitabın yoğunluğu sizi alıp götürecek!” Fevkalade bir edebi zevkin yanı sıra psikoloji üzerine müthiş detaylar veren bu kitaba siz de hemen sahip olun!