Pınar - Sel - 1. Bölüm

Seven ama sevilmeyen bir kadının, bir çocuğu olur. Tanrının yanaklarından usulca gözyaşlarının aktığı o gün; Akdeniz'in makilerini yağmur damlaları döverken, köyde büyük bir sel oluşur. Küçük su damlalarından oluşan büyük akıntı, önüne çıkan dev kayaları ve ağaçları yerle bir ederek köyün üzerine yağdırır. Selin şiddeti günün ilk ışıklarıyla yerle bir olmuş evleri, daha da görkemli bir harabeye dönüştürür.

Bütün emek ve çabalarının yıkıldığını gören köylü, umutlarının ve mutluluklarının toz olmasını hazmedemez. Selin yıkıcılığı ve görkemi karşısında acizliklerini hisseden köylüye, selin daha adı bile olmayan bir çocuğun lanetinden kaynaklandığına inanmak doğru gelir. Ellerine ne geçtiyse alıp dar bir barakaya sığınan çocuğun üzerine hep bir ağızla yürürler:

"Çocuk ölmeli! Bu çocuk doğarken sel getirdi! Cadı bu çocuk!"

Ağızlarından, kalplerinden geçenlerin sadece birkaçı dökülerek daha da hızla ilerlerler. Barakanın önüne geldiklerinde taşlarla ve ateşlerle köylerine gelen belayı kendi cehennemlerini yaratarak yok etmeye çalışırlar. Gözü dönmüş kalabalık için tek doğru vardır: Çocuğun köye daha fazla bela getirmeden ölmesini sağlamak! Annesi kızgın ve nefret dolu köylüyü durdurmak için önlerine dikilir. Halsiz ve yorgun halde çocuğunun yaşamasından başka arzusu olmayan kadın, kalabalığı durdurmayı başaramasa da çocuğunun dedesiyle Toros’ların el değmemiş kısımlarına kaçmasını sağlar. Dedesinin nal toplamış kısrağı, olayların arasında rüzgar gibi yelesini savurarak yolların içerisinde fırtınaya dönüşür.

Vahşi doğanın içerisine insanların gözü dönmüş nefretinden kaçan Dede, çocuğuna yaşamın kaynağı olan "Pınar" ismini verir. Bir kuytuda kısrağı dinlenirken Pınar'ın annesini bir gün görebileceğine yürekten inanarak, geride bıraktığı onca yıla ve insanların nefret dolu bakışlarına rağmen Torosların yüksek kesimlerine çıktıkça, dağın damarlarından çıkan pınarın nasıl çiçekleri açtırdığını ve kuru ağaçları bile yeşerttiğini gördükçe; herkes için umut olabileceğine inanır.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Oy Ver

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz


benzer yazılar


Pınar - Sel - 1. Bölüm Yorumları

Pınar - Sel - 1. Bölüm Yorum çok güzel bir yazı tebrikler

22-05-2017 19:26 !!

Pınar - Sel - 1. Bölüm Yorum elinize sağlık güzel yazmışsınız

25-05-2017 17:30 !!

Pınar - Sel - 1. Bölüm Yorum baya iyiydi devamını merak ettim umarım devamı gelir

26-05-2017 20:26 !!

Pınar - Sel - 1. Bölüm Yorum güzel yazılmış diğerlerini de okuyacağım +1

05-06-2017 19:34 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap.