Pınar - Karlar Eridiğinde - 3. Bölüm

Zar zor nefes alıp veriyordu. Hırlamaların arasında başına salyaların değdiğini hissediyordu. Torunu da her şeyi hissetmiş gibiydi. Kalp atışlarının hızlandığını nefesini tuttuğunu fark ediyordu. Yolun sonu ikisi içinde artık gelmişti. Yaşamı ağır ağır gözlerinin önünden geçiyordu. Çok sevdiği ama koklayıp sevemediği torununu sıkıca sarıyor. Geçmişin o zorlu ama çocukluğunu geçirdiği günleri hatırlıyordu. Yaşamının son saniyeleri olabileceği düşündüğü anları bir yandan torununu öperek geçiriyor bir yandan da karların eridiği o günlere gidiyordu.

Kışın en sert olduğu günlerden olmasına karşın evin odununu çıkarmak için Toros dağlarının ciğerlerine yol alıyordu. Eşeğin sırtına çalının kökünü kazıyarak kuruyan odunları yüklüyor bir yandan da akşam olmadan yola koyulmak için günlerini geçiriyordu. Artan odunların bir kısmını köydekilere satarak az da olsa kazanıyordu.

Yine böyle karlı bir gündü ikinci çocuğunu doğururken kaybetmişti, sevdiceğini. Küçük çocuğuna hem annelik hem babalık yapmıştı. Ama çocuklarını kimseye muhtaç etmemişti. Karlar erimeye başlayınca biraz daha para kazanmak için dağların içerisinde yol açmış çaylara gitmeye başlamıştı. Torosların zirvesinden gelen bu sular, önüne gelen her şeyi parçalar toz ederdi. Dere yatağının içerisinde kürek kürek sıva kumlarını atar, çakılları da yola sererdi. Çocukları gençlik yaşlarına geldiklerinde kendisi de çoktan ak saçlı yıllara devrilmişti ama dere yatağına gitmek istiyordu. Önemli bir sorun vardı: Artık koca dalgaların arasında tek başına tutunamıyordu.

Çocuklarının ısrarlarına dayanamayıp iki çocuğuyla birlikte gitmeye karar vermişti. Başlarda fark etmese de küçük çocuğu küreğiyle kumun ciğerlerine sapladıkça yarı beline kadar çayın içine giriyordu. Annesinden kalma şalvarı baştanbaşa ıslanıyor, dalgalı saçlarıyla Güneş’in ışıkları bütün vücudunu sarıyordu. Doğanın yıkıcı ve derenin o huzurlu sükûnetinin içerisinde o güne kadar fark etmediği bir şeyi fark etti: Tanrı onu cezaların en büyüğüyle cezalandırmıştı, doğuştan gelen karşı konulmaz bir güzelliği vardı.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Oy Ver

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz


benzer yazılar


Pınar - Karlar Eridiğinde - 3. Bölüm Yorumları

Pınar - Karlar Eridiğinde - 3. Bölüm Yorum kitap gibi birinci bölümden başladım buraya geldim lütfen devamını da yazın ne olacağını merak ettim

26-05-2017 20:28 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap.