Elveda Güzel Vatanım

Ahmet Ümit Elveda Güzel Vatanım
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Everest Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2015 (01-12-2015)
Sayfa Sayısı:560
ISBN:6051419480
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 543 | Yorum: 34
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
HepsiBurada:16,25 TL
KitapYurdu:17,50 TL
Sözcü Kitabevi:18,75 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Elveda Güzel Vatanım Özeti

Ahmet Ümit Elveda Güzel Vatanım


Ahmet Ümit'in yeni romanı Elveda Güzel Vatanım'ın yazarın çok farklı tarzda yazdığı bir roman. Diğer eserlerinde polisiye tarzı kullanan yazar bu romanında daha kurgusal ve tarihi bir tarzda yazmış. Tarihimizin önemli olaylarından olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin üç dönemini konu alan bu roman sürükleyici olmasının yanında çok sayıda bilgi de veriyor. Elveda Güzel Vatanım kitabının konusu ise şöyle;

Şehsuvar Sami 1906 yılının Osmanlı İmparatorluğunda Selanik'te annesi ile birlikte yaşayan genç biridir. Edebiyata olan merakı ve yazmaya duyduğu sevgi onu hep yazar olmaya heveslendirmiştir. Ayrıca sevgilisi Ester de onu bu konuda hep desteklemiştir. Ester bir Yahudi’dir ve onunla tanışmasına vesile olan Ester'in dayısı Mösyö Leon'dur. Ester ve Şehsuvar ikisi arasındaki din farklılığından dolayı kavuşamayacaklarını biliyorlardı. Bu nedenle Ester hep Paris'e yerleşmeyi istemiş ve Şehsuvar da bunu kabul etmişti. Fakat Mösyö Leon 1908 yılında onunla bir konuşma yaptı ve bağlı olduğu cemiyet hakkında onu bilgilendirdi. O sıralarda herkes Fransız İhtilali gibi bir ihtilal istiyor ve meşrutiyetin ilan edilmesini istiyorlardı. Bu nedenle daha çok insana ihtiyaç vardı. İşte Mösyö Leon da bu cemiyetin yani İttihat ve Terakki'nin üyelerinden biriydi. Şehsuvar da bu düşünceleri onaylıyor vatanını düşünüyordu. Bu nedenle uzunca bir süre düşündükten sonra bu cemiyete katılmaya karar verdi ve 1908 yılında gizlice katıldı. Ester ve annesine bu konudan hiç bahsetmemişti. Fakat görev nedeniyle sürekli bir yerlere gitmesi gerekiyordu. Daha fazla yalan söyleyemedi ve en sonunda Ester'le ayrıldılar ve Şehsuvar İstanbul'a geldi.

İstanbul'da çok önemli görevler üstlendi, istihbaratçı olarak çalışıyordu ve bir kaç kez adam da öldürmüştü. İlk başlarda her şey çok güzel gidiyordu. Meşrutiyet ilan edilmişti fakat Abdülhamit hala padişahtı. İttihat ve Terakki'ye karşı olan bir kaç grup iyice kızışmıştı ve bir akşam 31 Mart Vakası olarak bilinen olay gerçekleşti. Herkes yürüyüşe geçti askerler ve bazı dervişlerin talebeleri. Bu olayı bastırmak için aralarında Mustafa Kemal'in de bulunduğu Hareket Ordusu İstanbul'a geldi. İsyan bastırıldı. Cemiyet tekrar başarılı olmuştu fakat bir süre sonra yine etkisini yitirdi. Şehsuvar ve arkadaşı Fuad'ın da bu cemiyete pek itimadı kalmamıştı. Bir gün darbe yapılacağı bildirildi ve Bab-ı Ali baskını yani hükümet darbesi gerçekleşti. İttihatçılar bir kaç kişiyi öldürerek yine başa geçtiler. Fakat bu sefer de Trablusgarp ve Balkan Savaşları gündemdeydi. İttihatçıların çoğu Trablusgarp’ta ve Balkan Savaşlarında savaştılar. Edirne kaybedildi.2.Balkan Harbi'nde ise bir anlaşma ile geri alındı. Şimdi ise 1.Dünya Savaşı çıkmıştı.

Bu sıralarda ise cemiyette üç başlılık sorunu ortaya çıktı. Cemiyetin kurucuları Talat, Enver ve Cemal Paşa farklı düşünceler barındırıyorlardı. Enver Paşa ise hep en üstte olmak daha üst bir rütbeye gelmek istiyordu.1.Dünya Savaşı'nda da çok yanlış hamleler yaparak gizlice Almanya ile ittifak imzaladı ve savaşa Osmanlı da sokulmuş oldu. Onun sayesinde Sarıkamış ve Ermenililerin Tehcir Olayı yaşanmış oldu. Fakat sona yaklaşıldı. İki cephede galip gelsek de tüm savaşı kaybetmiştik. Böylece 1926 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti sona erdi. Talat, Enver ve Cemil paşalar ülkeyi terk ettiler ve gittikleri yerlerde öldürüldüler.

İşte bu olayları yıllar önce yaşamış olan Şehsuvar Sami kaldığı otel odasında eski bir ittihatçı olarak tutuklanma korkusuyla ve Ester'i sürekli arayarak mektup yazıyordu. Ester'i her yerde arıyor ve ona yaşadığı olayları anlatıyordu. Tüm yaşadıklarını yazdıktan sonra daha çok yaşamak istemeyerek bir 1926 yılında kafasına sıkarak intihar etti. Yazdığı mektupları ise hep aradığı, sevmekten vazgeçemediği çok sevdiği Ester roman halinde yayımladı.

Yazar: Ilgın Kocaman

Elveda Güzel Vatanım Konusu

Yazdığı polisiye romanlar ile herkese kendini hayran bırakan Ahmet Ümit bu kez okurlarına Elveda Güzel Vatanım ile tarih içinde bir entrika hikayesi sunuyor.

Elveda Güzel Vatanım romanı 1926 yılında geçiyor. Osmanlı İmparatorlu yıkılmış ve Cumhuriyet kurulmuştur. O dönemin önemli insanlarından olan İttihat ve Terakki üyesi Şehsuvar Sami kendisini bir entrikanın içinde bulur. Bir tarafta aşık olduğu sevgili bir tarafta vatanı vardır. Şehsuvar Sami bu ikilem içinde etrafında dönenler içinde kaybolmamak için bir mücadelenin içine girer.

Elveda Güzel Vatanım Yorumları

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitabı yeni aldım okumaya başladım oldukça akıcı gidiyor ahmet ümiti artık herkes biliyor zaten kötü kitap yazacağına inanmıyorum

11-12-2015 07:49 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum çok sıkıcı

14-12-2015 17:53 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum ağır ilerliyor ama bitireceğim

15-12-2015 13:45 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum hele bu nedir bea biraz konuyu karakterlerı fln yazın

23-12-2015 21:19 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum nasıl olur da sıkıcı diyorsunuz. sıkıcı diyen kitap okumayı sevmeyen belki de senede 1 kitabın yarısına ya gelmiş ya gelmemiş insandır.

25-12-2015 10:16 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum ahmet ümit'in altı kitabını okudum çok güzel ve akıcı

27-12-2015 13:37 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum çok güzel değil

28-12-2015 11:26 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum sıkıcı diyen, daha önce iyi bir kitapla karşılaşmamış denektir. gayet akıcı ve sürükleyici bir roman.

08-01-2016 08:21 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum roman degil,inceleme tarihi notlar ,ne kadar dogru ?.akici bir uslup yok basit bir kitap.okumakta fayda var.

12-01-2016 16:11 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum beyoğlunun en güzel abisi,ve beyığlu rapsodisinin üstüne tanımam.nasıl heyecanla bekledim ve hiç düşünmeden aldım.kötü diyemem fakat önceki kitapları kadar heyecan ve merak uyandırmadı,ağır ilerliyor

14-01-2016 22:58 !!

Afa Yorum
arkadaş
ekle
muhteşem, ama biraz tarih bilgisine ihtiyaç var, o dönemi azıcık biliyorsanız üstüne süper gider. bence bu kitabı okumadan önce azıcık ittihat ve terakki ile ilgili bişeyler, kısa bile olsa, okuyun sonra bu kitabı okuyun, göreceksiniz ki dönemin mükemmel bir fotoğrafını çekmiş.

Afa • 19-01-2016 00:48 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum bab-ı esrar ve beyoğlunun engüzel abisi favorilerim.sultanı öldürmek kitabın da da bunda da biraz ağır gittiğini söyleyebilirim.tarih bilgisi edinmek lazım.

29-01-2016 21:52 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum ben daha almadım ama pazartesi alacağım..

05-03-2016 18:59 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum soluksuz okudum gerçekten. 4 yıl uğraşmış bu roman için. kaynakçaya bakıldığında sarf edilen emek ortada. kuru bir tarih kitabı değil.

06-03-2016 14:40 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum sanki film seyrediyor gibi okuduğum bir romandı.çok emek harcamış.ahmet ümit 'i ,bir okur olarak yürekten tebrik ederim.bütün detaylar gerçekten oradaymışınız hissine katılmanıza sebep oluyor.hatta o sık içilen kahve kokusunu hissedip,kahve içesiniz geliyor.roman özellikle 250'li sayfalardan sonra daha da zevkli hale geliyor.yarısına geldikten sonraki olaylar bir çırpıda okuyup bitirivermenizi tetikliyor.tabii ki konu size hitap ediyorsa.

10-03-2016 00:35 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitapı okudum ve bittiğinede üzüldüm gercekten çok güzel bir kitap ahmet ümitin emeğine sağlık

19-03-2016 17:14 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum bu kitabı bir ayda bitirmeme lazım yoksa derya canler bana 0 verecek proje aksaray
ve çok sıkıcı aksaray

24-03-2016 20:46 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum tarih bilgisi olmadan okunacak bir kitap değil. bu yüzdendir ki sıkıcı ve ağır gidiyor. araştırma yapmak şart!

26-03-2016 22:12 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum roman 100 yıl öncesinde de geçse,günümüz türkiye'si ile geniş paralellikler taşıyor.sırf bu yüzden bile okunabilir.

31-03-2016 06:48 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kavim, beyoğlunun en güzel abisi, beyoğlu rapsodisi, sis ve geceden sonra biraz akıcı ve heyecanlı gibi gelmedi belki kitabın ortalarından sonra daha heyecanlı olabilir diger kitaplarrı gibi ahmet ümit'in kitapları süper

05-04-2016 14:25 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum tarihe olan merakım vesilesi ile tercih ettiğim bir kitap üslup ve tasvirler muazzam dönemim keşmekeşini muazzam anlatmış emeğine sğlık diyorum yanlız final bölümüne değinmeden geçemiyeceğim final şehsuvar samiye yakişmadı

05-04-2016 20:02 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitabı okumaya başladığım edindiğim intiba sonunda beni haklı çıkardı esterde aklı ve yüreği kalmıştı ama pek fazla değindedi yasayamadığı askına haklı olarak vatan aşkı hep önplandaydı okurken bu mesajı çok rahat veriyordu yanı sonu baştan belliydi sadece öolum bu şekide yakılmadı ihanetleri çinayetleri enderinden yaşamışti zaten ders çıkarmış herşeyden uzak mütevazi birşekilde hayatını idame edebilirdi kafasına sıkarak gitmesi nerede bunun vatan aşkı dedirtti açıkcası ne istediğini bildiği halde finalde yaprak gibi savruldu yakışmadı be şehsuvar sami
bir sonraki kitabınıda sabırla bekliyoruz ahmet ümit iyiki hayatımdasın

05-04-2016 20:11 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitabi okudum çok muhtesem bıraz tarıh bılgınız varsa kıtap tadından yenmiyor hem eski zamanda hem bu zamanda yazılmıs bı kıtap heyecanlı ve akıcı kotu dıyenler bnce kıtap okumamıs ınsanlar

17-04-2016 12:51 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum patasana kitabini animsadim kitabi okuyunca.gecmis ile gunumuz baglantilari,geçişler mukemmel.kitap tarih dersi de veriyor ve anliyorsunuzki okullardaki ogrendigimiz tarih den otesi de var gercek hayatta.sami ester in evlendigini ogrenince asil o zaman olmustu bence.pera palasa gittim romani okuyunca.kahve icmeye basladim.enver ve ataturk arasindaki mucadeleyi anlatan arastirmalara merak saldim.ve kut zaferini hic bilmedigimizi anladim.boyle bir destan bizlere neden ogretilmedi bunu ahmet umit mi yapmaliydi?sami benim roman kahramanlarimdan biri oldun.iyiki okumusum kitabi.ahmet umit iyiki varsin

26-04-2016 11:47 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitaptaki kisileri tanıyabilir misiniz:)

15-05-2016 20:24 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum çok güzel bir kitap
kukla romanında guzel

26-08-2016 16:48 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum cok guzel bir roman herkesin okumasini tavsiye ederim

28-09-2016 07:41 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum tek kelime ile mükemmel

05-11-2016 13:36 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum cok güzel ama cok ayrınyıya girmiş.bitiremedim ama bitiricegim cunku sınav sorularız kitapla ilgili 😧

11-11-2016 19:29 !!

Yusuf ERBAŞ Yorum
arkadaş
ekle
mükemmel bir kitap uzun zaman sonra bana kitap okuma alışkanlığımı tekrar kazandıran eser. teşekkürler ahmet ümit

Yusuf ERBAŞ • 27-11-2016 00:29 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum bence çok sıkıcı sayfa 90yim ama daha birsey anlamadım tavsiye etmiyorum

08-01-2017 17:21 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kavim ve istanbul hatirasi en icon yeri doldurulamaz polisiyeler,ahmet umitin siyasi goruslerini bol bol katabilecegi elveda güzel vatanim ise henuuz yeni basladigim nir kitabi.abdülhamit ten despot,cani olarak bahsedilmesi bekledigim bir şeydi, her ne kadar bakış acisina katilmasam da okuma ya devam

28-01-2017 02:01 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum kitap çok güzel hastaydım 5 günde bitirebildim.ahmet ümit kitaplkarıni okurken şunu keşfettim önce kitaba başlarken yavaş yavaş kitabı olursunuz kahramanı benisersinsiniz nereye gitsem yanında o kahraman evde sokakta yemekte sanki nereye gitsen yanında kitap bittiğinde ise ne olduğunu anlamazsınız bir kaç saat sonra kitabın boşluğunu duyarsan ve bir iki gün etkisinden çıkmazsınız şehsuvar sami bin sonu çok kötüydü gerçekten güzel bir kitaptı

05-02-2017 20:04 !!

Elveda Güzel Vatanım Yorum tarihi olayları cok içerdiği için 1 haftadır 308ci sayfaya anca gelebildim. o dönemin tarihine ışık tutup bizleri bilgilendirmiş
ahmet ümit yine üstün yazarlığını bu kitapla ıspatlamış, büyük bir zevk ve azimlilikle okuyorum. teşekkürler ahmet ümit

04-03-2017 02:50 !!

Yorum Yaz

:: Ahmet Ümit ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap